niedziela, 7 lipca 2013

13 najstraszniejszych mumii na świecie


Bez sprzecznie w każdej mumii jest coś przerażającego, mamy przecież do czynienia z prawdziwymi szczątkami zwierząt lub ludzi. Takie okazy czasami mają nawet wiele tysięcy lat co czyni je niezwykle fascynującymi, gdyż możemy wyobrazić sobie jak wyglądali nasi przodkowie. Dziś chcemy się skupić na 13 najbardziej fascynujących jakie kiedykolwiek odkryto.

13. Mumia Guanjuato w Meksyku

Mumie z Guanajuato, w Meksyku to tylko niektóre z tych najdziwniejszych - i być może najbardziej przerażających na świecie. Niektóre ich skrzywione twarze są dowodem na to, że ci ludzie byli grzebani żywcem.


 W Meksyku w 1833 roku wybuchła epidemia cholery. W tamtejszym czasie rząd wprowadził podatek na miejscowym cmentarzu. Zmuszano ludzi do zapłaty za spoczynek swoich bliskich inaczej ich krewnych wykopywano  z cmentarza. Niewielu z ludzi jednak było wstanie zapłacić, w rezultacie większość ciał ekshumowano. Wówczas odkryto, że niektóre (2%) z nich zostało zmumifikowanych. Dziś są przechowywane w muzeum  El Museo De Las Momias - Muzeum "mumii".

12. Dziecko Mumii z Qilakitsoq, w Grenlandii

Jest to kolejny przypadek, który wskazuje na to, że był to żywy pochówek. Malutka mumia stanowi szczątki 6 miesięcznego chłopca znaleziona w Grenlandii. Jego zwłoki leżały na stosie składającym się z trzech kobiet i innego małego chłopca, wszystkie znakomicie zachowane w lodowym klimacie. Naukowcy przypuszczają, ze dziecko mogło mieć zespół Downa dlatego zostało pochowane wraz ze swoją matką. Wiek szczątków datuje się na 1460 n.e. Ich ubrania są wspaniałym przykładem tego w jaki sposób ubierali się ludzie w tamtym czasie.


10. Mumia z pomalowaną twarzą - Egipt

Można ją oglądać w British Museum, z malunkami na twarzy wygląda na szczególnie groźną.

9. Christian Friedrich von Kahlbutz - Niemcy

Powyższa mumia należny do niemieckiego rycerza, Christiana Friedricha von Kahlbutza żyjącego w latach 1651-1702.  Według legendy, Kahlbutz był daleki od ideału rycerza. Miał on 11 prawnie uznanych potomków i 40 z nieprawego łoża, stało się tak za sprawą wymyślonego przez niego prawa. Według prawa Kahlbutza mógł on spędzać "noc poślubną" z każdą kobieta zamieszkującą jego ziemię. Kiedyś żona pewnego pasterza odmówiła mu "prawa pierwszej nocy" przez co jej mąż zginął. Zrozpaczona wdowa poddała hrabiego do sądu. W sądzie Christian złożył przysięgę" To nie ja, w przeciwnym razie po mojej śmierci moje zwłoki nie ulegną rozpadowi". I tak się stało. Naukowcy twierdzą, że jest to przypadek naturalnej mumifikacji.

8. Ramses II – Egipt

Królewski mumia należy do faraona Ramzesa II, aka Ramzesa Wielkiego. Uważa się ją za jedną z najlepiej zachowanych mumii na świecie. Szaty, które przykrywają ciało Ramzesa II pokryte są hieroglifami, które wyjaśniają historię zwłok. Według nich Król najpierw został pochowany w Dolinie Królów, jednak zwłoki musiały być przeniesione z powodu licznych grabieży. Zwłoki przeniesiono do groby królowej, Inhapy. później do grobu arcykapłana, Pinedżema II.
Ramzes II zmarł w 1213 roku pne, jest jednym z najbardziej znanych faraonów egipskich. Uważa się, że być może był władcą Egiptu podczas exodusu Mojżesza. Ciało jest tak dobrze zmumifikowane, że zachowały się  nawet rude włosy władcy. 

7. Kobieta z Skrydstrup - Dania

Na twarzy mumii maluje się uśmiech, który należał do wysokiej,smukłej i młodej kobiety, z jasnymi włosami.
Wiadomo, że kobieta z Skrydstrup została pochowana w Południowej Jutlandii, około 1300 roku pne. Po stroju i biżuterii w jaką była odziana uważa się, że wywodziła się z elity społecznej i być może należała do rodziny wodza. W chwili śmierci miała 18-19 lat.

6. Ginger – Egipt

Mumia o imieniu Ginger pochodzi z Egiptu, z czasów za nim Egipcjanie celowo zaczęli balsamować bądź mumifikować zwłoki. Ginger był dojrzałym mężczyzną, który zmarł ponad 5000 lat temu. Został pochowany na suchym piasku pustyni, co być może jest powodem zakonserwowania jego zwłok. Jest uważany za jedną z najstarszych mumii egipskich.

5. Gallagh Man - Irlandia

Mumia Gallagh, została odkryta na torfowisku w Irlandii, w 1821 roku. Jest jedną z wielu mumii znalezionych  w północnych bagnach europejskich, jej wiek szacuje się na 2300 rok (epokę żelaza). 

4. Rendswühren Man - Niemcy

Tak samo jak w przypadku mumii Gallagh, Man Rendswühren znaleziony został na bagnie. Jednak tym razem w Niemczech w 1871 roku. Według autopsji przeprowadzonej na ciele mumii wynika, że mężczyzna został pobity na śmierć. Pozostałością po tym zdarzeniu jest trójkątna dziura w jego czaszce.
Man Rendswühren miał około 40 do 50 lat, kiedy zmarł, i uważa się, że żył w pierwszym lub drugim wieku ne.

3. Sethos I - Egipt

Wszystkie organy zostały usunięte ze zwłok, z wyjątkiem serca. Organy były przechowywane w oddzielnie pudełkach i słoikach.

2. Księżniczka Ukok- Syberia

W Górach Ałtaj odkryto zwłoki Siberian Ice Maiden, lepiej znanej jako Księżniczka Ukok. Przechowywane są w instytucie w Nowosybirsku. Księżniczka jest 2500-letnią kobietą (zmarła w połowie lat dwudziestych) znaną szczególnie ze swoich pięknych tatuaży.Nie wszyscy byli zadowoleni z tego znaleziska. Księżniczka Ukok najprawdopodobniej była szamanem. Mieszkańcy Ałtaju twierdzą, że zakłócenie jej spokoju przyczyniło się do wielu katastrof takich jak: pożary lasów, trzęsienia ziemi, choroby, i samobójstwa.

1. Mumie Nazca- Peru

Mumie Chauchilla w Peru zostały umieszczone w pozycji siedzącej po śmierci, skierowanej w stronę wschodzącego słońca. Doskonały stan zwłok jest spowodowany suchym środowiskiem pustynnym i kilkoma zabiegami wykonanymi podczas pogrzebu. Po pierwsze, skóra zwłok została pokryta żywicą, która jak się uważa doskonale chroni od owadów i spowalnia działanie bakterii. Zwłoki były także owinięte w bawełnę, która stanowiła dodatkową ochronę przez siłami rozkładu.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

nisamowite

MAGDALENA KURAS pisze...

szok!