25. Timgad
Timgad starożytne miasto w Afryce Północnej, na terenie dzisiejszej Algierii. Zostało założone przez cesarza Trajana ok. 100r. n.e. w miejscu wcześniejszej osady kartagińskiej. Pierwotnie zaprojektowane było dla populacji około 15000 mieszkańców jednak bardzo szybko się rozrosło. Miasto niestety zniknęło z kart historii, stając się jednym utraconych miast Imperium Rzymskiego, dopóki nie zostało odkryte w 1881 roku. Po wielkim kompleksie zostały ruiny i wspaniały łuk triumfalny. W 1982r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
24. Mohendżo-Daro
Dom Wodza, Wielki Spichlerz oraz Dom Zgromadzeń.
23. Wielkie Zimbabwe
Wielkie Zimbabwe, Dom kamieni to największa budowla przed europejska w Afryce na południe od równika, 25 km od Masvingo i 250 km na wschód od Harare (stolicy Zimbabwe). Dziś jest kompleksem ruin stanowiących powierzchnię 750 ha. Wielkie Zimbabwe zostało wybudowane przez rdzenną ludność Bantu, budowę rozpoczęto w 11 wieku i kontynuowano przez ponad 300 lat. W szczytowym okresie, szacuje się, że Wielkie Zimbabwe miało, aż 18.000 tys. mieszkańców. Przyczyny upadku i ostatecznej rezygnacji z zamieszkania upatruje się w upadku handlu, niestabilności politycznej, głodu i niedoboru wody spowodowanego zmianami klimatycznymi.
Hatra starożytne miasto w Mezopotamii, leżące 50 km na północny wschód od Aszur. Niegdyś było dużym znaczącym ośrodkiem, otoczonym murem broniąc się od niedaleko położonego państwa Partów, przetrwało kilka najazdów Rzymu. W III wieku n.e. zostało zniszczone przez Sasanidów. Dzisiaj ruiny Hatry w Iraku stanowią stanowisko archeologiczne Mabad al-Hadar. W 1985r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
21. Sańći
Sańći, Sanchi jest miejscowością w Indiach w stanie Madhya Pradesh. Słynie z pięknych budowli architektury buddyjskiej (ruiny świątyń i klasztorów). W 13 wieku po upadku buddyzmu w Indiach, Sańći zostało opuszczone. Odkryto je w 1818 roku przez brytyjskiego oficera. W 1989 ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
20. Hattusa
Hattusa (Hattusas, Hattuşaş, Hattusza) — stolica imperium hetyckiego. Dziś stanowisko archeologiczne położone w pobliżu miasta Boğazkale w Anatolii, w Turcji. Ruiny wpisano w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto założono około 2000r. p.n.e. przez lud Hatti. W 1700r. p.n.e. zdobyte przez króla Anitta. Miasto wzniesiono na wzgórzu o powierzchni ok. 1,8 km². Szacuje się, że miało ono około 40000 do 50000 mieszkańców. Zaginione miasto zostało odkryte na początku 20 wieku w centrum Turcji przez niemiecki zespół archeologiczny.
19. Chan Chan
18. Mesa Verde
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz