wtorek, 23 lipca 2013

Odnaleziono 5 metrowy ogon dinozaura!


Po raz pierwszy w historii kraju, paleontolodzy z Meksyku odkryli 50 kręgowy ogon dinozaura. Uważa się, że należał do Hadrozaura (Hadrosauridae) tzw.ciężkiego jaszczura żyjącego 72 milionów lat temu, ogon jest w nienaruszonym stanie. Odnaleziono go na pustyni, w pobliżu niewielkiej miejscowości Great Cepeda.


Zachowane ogony dinozaurów są odnajdywane stosunkowo rzadko. Takie odkrycie na pewno przybliży człowiekowi naturę hadrozaurów. Badania pomogą również w ustaleniu na jakie choroby cierpiały, do tej pory udało się udowodnić, że chorowały na nowotwory i zapalenia stawów. 


Ogon został wydobyty po 20 dniach od jego wykopania. Dokonali tego paleontolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i Narodowego Uniwersytetu Meksyku (UNAM). Obok ogona odkryto także inne skamieniałości, które są przypuszczalnie częścią biodra.

Lambeosaurus pochodzący z podrodziny Hadrozaurów. Proszę zwrócić uwagę na brak ogona, dowodzi to jak cenne są takie skamieniałości.

Paleontolog Felisa Aguilar, który prowadził prace nad wykopaliskiem sądzi, że po długości ogona można przypuszczać, że dinozaur miał prawie 40 metrów długości. Uważa także, że reszta jego szczątek znajduje się głębiej w ziemi, pod którą znaleziono ogon.

Brak komentarzy: