sobota, 6 lipca 2013

Piękna historia dziewięcio- palczastej gejszy

14 letnia Teruha (zwana Chiyoha) jako starsza maiko 

Życie gejszy owiane jest tajemnicą, dzięki zdjęciom anonimowego autora i serii starych pocztówek udostępnionych przez Okinawa Soba możemy uchylić rąbku tajemnicy. Przyjrzymy się bliżej jednej z najbardziej znanych, skandalicznych i zagadkowych gejsz w Japonii- Teruhanie. Jest ona znana również jako dziewięcio-palczasta gejsza (The Nine-Fingered Geisha).


W złotym wieku gejszy, w okresie Meiji (wrzesień 1868 do lipca 1912), gejsze były odpowiednikiem dzisiejszych celebrytek, modelek i aktorek. Pożądanych przez wielu mężczyzn i podziwianych przez kobiety. Ich piękno w połączeniu z tradycją japońską zachwyciły wszystkie warstwy społeczne.

Teruha po tym jak nauczyła się czytać i pisać została autorem wielu książek

Złoty czas gejsz przyniósł im ogromną sławę, były one niemal rozchwytywane, w swoich kalendarzach miały umówione spotkania nawet z rocznym wyprzedzeniem. Wiele pięknych dziewcząt w tamtej chwili pojawiło się na licznych pocztówkach.

Teruha oprócz książek pisała także wiersze

Dziewięcio- palczasta gejsza urodził się w Osace w 1896 roku, jej prawdziwe imię i nazwisko to Tatsuko Takaoka. Podobnie jak większość gejsz, Teruha dołączył do tajemnego świata w wieku 12 lat. Była nieślubnym dzieckiem przez co została sprzedana przez swojego ojca. Jako Maiko (stażysta gejsza), Teruha przyjęła pseudonim Chiyoha. W 1911 roku przeniosła się do Tokio, gdzie zamieszkała w Seika- najbardziej prestiżowym domu dla gejsz. Po zaledwie dwóch miesiącach od przeprowadzki zmieniła swoje imię na Teruha (w tłumaczeniu świecący liść).


Wczesne życie Teruhy jako maiko było bardzo traumatyczne. Najpierw została sprzedana przez własnego ojca po czym w wieku 13 lat zostało sprzedane jej dziewictwo. W tamtych czasach bogaci patroni (danna ) kupowali dziewictwo młodych maiko, w rytuale zwanym mizuage. Jej patronem był prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Osace. Nic więc dziwnego, że to przykre zdarzenie pozostawiło ślad w psychice młodej dziewczyny, sama kiedyś powiedziała: "Nieświadomość napiętnowała mnie nieczystością, której nigdy nie mogłam zmyć"

Lalka jest symbolem tego,że młoda Teruha weszła w świat dorosłych jako dziecko

Wieku 16 lat dziewczyna zakochała się w aktorze Ichikawa. Mężczyzna wykorzystał zauroczenie nastolatki i wdał się z nią w krótki romans. Teruha w tamtym czasie miała jeszcze dwóch innych mężczyzn, którzy towarzyszyli jej od kiedy skończyła 13 lat. Jeden z nich, biznesmen Sobe Otomine został nawet jej narzeczonym. 


Gdy Ichikawa zakończył romans, dziewczyna przeżyła załamanie nerwowe, próbowała nawet popełnić samobójstwo. Pocieszenie znalazła w swoim narzeczonym Otomine. Z tego co wiadomo Otomine opuścił żonę, aby poślubić młodą Maiko. Niestety podczas ich wspólnej podróży do uzdrowiska Beppu, Otomine poznał młodego aktora i tajemnicę romansu.  Zaręczyny zostały zerwane.


Mimo, że dziewczyna rozumiała gniew Otominenie nie mogła pogodzić się z tym. Aby udowodnić swoją miłość postanowiła wykonać bolesny rytuał yubitsume, podczas, którego odcięła sobie mały palec u dłoni. Przez to zyskała przydomek dziecięcio- palczastej gejszy.


Odcięty palec pokazała Otomine, którego reakcja pozostaje nieznana.


Akt skruchy młodej dziewczyny nie przyniósł pożądanego efektu od tamtej chwili była znana jako "Maiko bez małego palca" zazdrośnice nazwały ją dziewięcio- palczastą gejszą. Od tamtej chwili jej życie kręciło się wokół spotkań z najbogatszymi i najpotężniejszymi ludźmi w Tokio, aż do wieku 22 lat, gdy wyszła po raz pierwszy za mąż. 


Po ślubie, wraz z mężem maklerem przeniosła się do Nowego Jorku. Jeździli po całym kraju, na jednym z wyjazdów poznała swojego przyszłego kochanka Sessue podobno Hayakawa, który był pierwszym japońskim gwiazdorem w Hollywood. W Nowym Jorku, Teruha wdała się również w romans z kobietą, znaną jako Hildegard. Ich romans trwał dosyć długo, aż do powrotu do Japonii.

Gejsza wraz ze swoją kochanką

W Japonii byłi krótko po czym powtórnie wrócili do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd wyjechali do Londynu. W Londynie spotkała się ze swoim kochaniem, co przyczyniło się do upadku małżeństwa. Po jakimś czasie wyjechała do Paryża, gdzie urodziła swoje jedynie dziecko, córkę. Niestety nie wiadomo co się z nią stało.


Po tym zdarzeniu wróciła do Japonii, gdzie poślubiła swojego drugiego męża. Jednak i tym razem jej małżeństwo skończyło się rozwodem. Nie mogła już pracować jako gejsza została więc aktorką, modelką i autorką książek. 


Próbowała niemal wszystkiego co miał do zaoferowania świat. W wieku 39 lat, ścięła włosy i wstąpiła do buddyjskiego klasztoru w Kito, gdzie przyjęła imię Chi Syo. W 1995 roku, Teruha zmarła w świątyni, w wieku 99 lat. Stała się ona jedną z najbardziej znanych gejsz w Japonii.


Jej życie miało wszelkie znamiona wielkich historii: tragedii, romansu i skandalu. Stała się bohaterką wielu sztuk w Japonii. 

Brak komentarzy: