czwartek, 11 lipca 2013

34 najsłynniejsze zapomniane i opuszczone miasta świata cz.3

17. Persepolis
Persepolis, miasto starożytnej Persji, założone przez Dariusza I w 518 p.n.e., następnie rozbudowane przez Kserksesa i kolejnych władców z dynastii Achemenidów. Ruiny miasta znajdują się ok. 70 km na północ od Sziraz, w Iranie. Persepolis było uroczystą stolicą i głównym centrum imperium perskiego. Było bardzo bogato wystrojonym miejscem pełnym drogocennych dzieł sztuki, których niestety niewiele do dziś przetrwało.  W 331 r. p.n.e. zostało podbite przez Aleksandra Wielkiego i zniszczone.

16. Leptis Magna

Leptis Magna lub Lepcis Magna było wybitnym miastem Imperium Rzymskiego. Pozostałości po nim są najlepiej zachowanymi na świecie ruinami starożytnego Rzymu, znajdującymi się w dzisiejszej Libii. Jego naturalny port ułatwił rozwój miasta jako ważnego centrum handlowego basenu Morza Śródziemnego i Sahary, a także stał się rynkiem dla produkcji rolnej. Cesarz rzymski Septymiusza Sewera (193-211), który urodził się w Leptis, stał się wielkim patronem miasta. Pod jego kierownictwem w 193r.  został zainicjowany ambitny program rozbudowy miasta. Niestety dobra passa Leptis Magna zaczęła się kończyć wraz z gorszą kondycją cesarstwa rzymskiego. Po arabskim podboju 642r., zapomniane miasto popadło w ruinę i zostało pochowane przez piasek. Po odnalezieniu przez archeologów w 1982 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

15. Urgench


Urgench w Uzbekistanie było jednym z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Na początku 12 i 13 wieku przeżywało złoty czas, stało się stolicą imperium Azji Środkowej z Khwarezm. W 1221r, , Genghis Khan zrównał miasto z ziemią. Młode kobiety wraz dzieci zostały niewolnikami mongolskich żołnierzy, reszta populacji Urgench została zmasakrowana. Miasto próbowano odbudować po bestialskim wtargnięciu Genghisa,  jednak ludzie już w nim nie zamieszkali. Od 2005, ruiny Starego Urgench są chronione przez UNESCO i wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

14. Królestwo Widźajanagaru

Królestwo Widźajanagaru, Imperium Widźajanagaru (Vijaynagar) było niegdyś jednym z największych miast   na świecie z 500.000 mieszkańców.  Hinduistyczny ośrodek istniał między XIV–XVII wiekiem w Dekanie, w południowych Indiach. Jego rozkwit przypadał pomiędzy 14, a 16 wiekiem. W tamtym czasie często dochodziło do najazdów muzułmańskich, jako jedynie zdołało się przed nimi bronić. Jego kres przyniósł mu sojusz z sułtańskimi muzułmanami z północnego Dekanu, którzy zaatakowali je w 1565 r. i je pokonali w bitwie pod Talikotą. Zwycięskie wojska rabowały i rujnowały królestwo. Imperium przetrwało, ale nie zdołano go odbudować, aż całkowicie o nim zapomniano.

13. Calakmul


Calakmul, Kalakmul jest jednym z największych miast Majów jakie kiedykolwiek odkryto. Leży ukryte w dżungli w meksykańskim stanie Campeche, na terenie gminy Calakmul. Znajduje się około 30 km od Gwatemalskiej granicy. Calakmul mieści się w Rezerwacie Biosfery Calakmul zajmującego 1,8 akrów (7300 km²). Po raz pierwszy odkrył je z powietrza biolog Cyrus Longworth Lundell 29 grudnia 1931r. W 2002 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

12. Palmyra


Palmyra, Palmira jest starożytnym miastem w środkowej Syrii, założone w oazie w północnej części Pustyni Syryjskiej u podnóża Dżabal Abu Rudżmajn, ok. 215 km od Damaszku. Przez wieki Palmyra ("miasto palm") było ważnym i zamożnym ośrodkiem położonym wzdłuż szlaków karawan łączących Persję z portami śródziemnomorskimi rzymskiej Syrii. Rzymski cesarz Dioklecjan zbudował wokół niego mur i rozbudował miasto, aby spróbować uratować je od Sasanidów. W 744 r. zostało podbite i zniszczone przez Arabów po czym zostało zapomniane. Odkryto je pod koniec XVII w., od XVIII w. zaczęto prowadzić w tym miejscu badania archeologiczne.


11 Ktezyfon

Ktezyfon jest starożytnym miastem na północno-wschodnim brzegu Tygrysu, 30 km na południowy wschód od Bagdadu. W VI wieku było jednym z największych miast na świecie i jednym z największych miast starożytnej Mezopotamii. Ze względu na swoje znaczenie, Ktezyfon był głównym celem dla wojsk Cesarstwa Rzymskiego. Miasto zostało podbite przez Rzym, a później przez Bizancjum, w sumie podbijano je pięć razy. W VIII wieku Ktezyfon utracił swoje znaczenie po czym został zapomniany. Dziś w Iraku znajdują się po nim pozostałości takie jak wielki łuk Taq-i Kisra.

10. Hvalsey

Hvalsey jest największą z trzech średniowiecznych osad Normanów (wikingów) zamieszkujących Grenlandię od X i XI wieku. Osada położona jest w południowej części wyspy, w pobliżu dzisiejszego miasteczka Qaqortoq. Założył ją Eryk Rudy w XI wieku. Funkcjonowała do XV wieku, aż ludność z niewiadomych przyczyn całkowicie z niej zniknęła (dotyczy to również pozostałych 2 osad). Po ośrodku zostały jedynie ruiny kilkunastu domów i zabudowań gospodarczych.

9. Ani
Ani to ruiny miasta w Turcji, położone przy granicy z Armenią. W 5 wieku Ani było stolicą Armenii. W mieście było wiele licznych kościołów przez co zyskało przydomek "miasto 1001 kościołów" . Liczyło od
100.000 do 200.000 mieszkańców. Było stolicą Armenii, aż do najazdu Mongołów w 13 wieku. W 1319 r. nawiedziło je niszczycielskie trzęsienie ziemi, które przyczyniło się do jego zapomnienia.

8. PalenquePalenque obecnie dziś jest stanowiskiem archeologicznym w Chiapas, w Meksyku. Leży około 150 km od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest znacznie mniejsze od innych miast należących do Majów, jednak zawiera najpiękniejsze przykłady architektury i rzeź Majów jakie kiedykolwiek znaleziono. Około VIII wieku miasto podupadło, aż ludność mieszkająca tu przez pokolenia całkowicie je opuściła. Odkryto je ponownie w 1746r. 

6. Pompeje


Pompeje, dawniej Pompeja jest miastem w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech. Zostało zniszczone 24 sieprnia 79 r. n.e. w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusza. Popiół wulkaniczny, który spadł na miasto utrwalił w nim nie tylko budowle i przedmioty, ale także ludzi i zwierzęta! Jak ze wszystkimi zapomnianymi miastami Pompeje również zostały porzucone zamieniając  się w miasto duchów. Odkryte zostało w wyniku wykopalisk w 18 wieku. Pompeje dostarczają niezwykle szczegółowy ogląd na życie ludzi, którzy mieszkali tam 2 tysiące lat temu. 

5. Teotihuacan

Teotihuacán, Teotihuacan dziś obecnie jest stanowiskiem archeologicznym mieszczącym się na centralnym płaskowyżu, na północny wschód od miasta Meksyk. Nazwa miasto pochodzi z języka nahuatl co oznacza:  miejsce, w którym ludzie stają się bogami. Teotihuacan  powstało w 2 wieku p.n.e. Można zobaczyć tam ogromne piramidy. Długie susze w 6 wieku sprawiły, że miasto opustoszało. Siedem wieków po upadku miasta zostało ono wykorzystane przez Azteków i stało się miejscem pielgrzymek. 

4. Petra


Ruiny miasta Patra należały do Nabatejczyków, które mieszczą się w południowo-zachodniej Jordanii. Do budynków wykutych w skalnej dolinie prowadzi tylko jedna wąska droga wśród skał,a jest nim wąwóz As-Sik. Legendarną Petre nazywało się : różą, czerwonym miastem lub pół starym światem. Po kilku trzęsieniach ziemi miasto zostało niemal całkowicie opuszczone w 6 wieku. Po wyprawach krzyżowych, Petra została zapomniana przez zachodni świat, aż została odkryta przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta w 1812 roku.

3. Tikal


Miasto starożytnej cywilizacji znajduje się na terenie Gwatemali w departamencie Peten.  W latach 200 do 900 roku naszej ery, Tikal był największym miastem Majów i stolicą liczącą między 100.000 a 200.000 mieszkańców. Ok. 400r. zaczęto wnosić tu pierwsze piramidy w stylu talud-tablero. W IX wieku miasto zostało opuszczone. Ukryte w dżungli ruiny odkryto w XVII wieku przesz hiszpańskich misjonarzy. W 1979r. ruiny Tikal wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


2. Angkor Wat


Angkor Wat (w dosłownym tłumaczeniu świątynia miejska) to ogromna świątynia w Kambodży pochodząca z kompleksu Angkor. Uważana jest za jeden z 7 cudów świata. Została wzniesiona między 1113-1150r.  n.e. przez Surjawarmana II na cześć hinduskiego bóstwa Wisznu. Największa z wież w tym kompleksie mierzy 65 metrów! Podczas swojego istnienia Angkor Wat kilkakrotnie przechodził z hinduizmu na buddyzm. W 1431r. został splądrowany przez najeźdźców Ayutthaya. Wszystkie budynki kompleksu zostały opuszczone z wyjątkiem świątyni Angkor Wat, która jest sanktuarium buddystów. 

1. Machu Picchu
Machu Picchu, Machu Pikchu (stary szczyt) jest najlepiej zachowanym miastem cywilizacji Inków. Położone jest w odległości 112 km od Cuzco, w Peru. Wznosi się na wysokości 2090-2400 m n.p.m.w Andach Peruwiańskich. Zostało wzniesione w II połowie XV wieku za czasów panowania najbardziej znanego władcy Pachacuti Inca Yupanqui. Było podzielone na dwie części: górną i dolną. W górnej części (hanman) zbudowano Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana. W Dolnej umieszczono domy mieszkalne i warsztaty produkcyjne. W 1537r. z nieznanych powodów zostało opuszczone. Ponownie zostało odkryte w 1911r. przez historyka Hirama Binghamowa. 7 lipca 2007r. uznano oficjalnie Machu Picchu za jeden z 7 cudów świata.

Mapa zapomnianych miast

Brak komentarzy: