poniedziałek, 1 lipca 2013

Różowe Jezioro Hillier

Ten piękny cud natury można znaleźć na jednej ze 100 wysp archipelagu Recherche, przy południowym wybrzeżu Australii. Jest to wyspa Middle Island. Jezioro Hillier wygląda jak wielki odcisk stopy jakiegoś olbrzyma. Jego pastelowo różowe wody otoczone są białym piaskiem. Piękny krajobraz dopełniają bujne lasy eukaliptusowe. 


Jezioro jest ogromne ma 600 metrów średnicy i nie jest bardzo głębokie. Leży w sąsiedztwie wód Oceanu Indyjskiego, oddziela je jedynie wąski pas wydm, drzew i piasku. 


Niegdyś wydobywano z niego sól, jednak zaniechano tego wiele lat temu. Różowe wody jednak nie zawsze są tego koloru. Przychodzi taki czas, że jezioro ma standardowy kolor. 


 W 1950r. naukowcy zaczęli badać tą zagadkę natury. Sądzili, że być może zjawisko to powodują algi jednak nie natrafili na ich ślady. Jezioro Hillier osiąga poziom zasolenia znacznie większy niż wody morskiej, temperatura jest także znacznie wyższa spekuluje się więc, że być może te czynniki w połączeniu z niskim stężeniem składników odżywczych oraz występowaniem różnych bakterii i glonów powodują pastelowy kolor wody.
Na świecie istnieje jeszcze 7 innych różowych jezior, którymi są:

1. Lac Retba w Senegalu, niedaleko Dakaru


2. Salina de Torrevieja w Hiszpanii

3. Hutt Lagoon w Zachodniej Australii

4. Jezioro Dusty Rose w Kanadzie
5. Pink Lake w Zachodniej Australii


6. Masazirgol w Azerbejdżanie7. Quairading Pink Lake niedaleko miasta Quairading w Zachodniej Australii1 komentarz:

ipodroze pisze...

Ale cudne! Polecam Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Pozdrawiam