wtorek, 9 lipca 2013

34 najsłynniejsze zapomniane i opuszczone miasta świata cz.1

34. Kartagina Kartagina (Nowe Miasto) znajdujące się w Tunezji , jest starożytnym ośrodkiem północnej Afryki założonym w IX w.p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Swojego czasu stanowiło potęgę basenu Morza Śródziemnomorskiego. Niestety miasto popadło w liczne konflikty z Rzymem w wyniku, których doszło do słynnych wojen punickich. Kartagina została zniszczona przez Rzymian w 146 roku p.n.e. Na zgliszczach miasta powstała nowa kolonia rzymska, która w późniejszym czasie otrzymała starą nazwę. Kartagina tym razem rzymska rozkwitła i stała się spichlerzem Rzymu.  Nie przychylny los sprawił, że upadła po raz drugi w 698 r.n.e. w czasie podboju muzułmańskiego.

33. Zagubione Miasto (Lost City)

Zagubione Miasto ( Lost City) z hiszpańskiego Ciudad Perdida jest starożytnym ośrodkiem w Sierra Nevada, w Kolumbii. Zostało założone około 800 roku n.e. Zaginione miasto składa się z serii tarasów wykutych w zboczu góry,z dróg wykonanych z płytek i kilku małych, okrągłych placów. Członkowie lokalnych plemion wierzę, że jest to serce wioski  zamieszkałej przez ich przodków, Tairona. Przypuszcza się, że Zaginione miasto zostało porzucone już czasów hiszpańskich konkwistadorów.

32. Troja

Troja jest legendarnym miastem, północnym zachodniej Turcji. Rozsławił ją słynny epos Homera, Iliada. Według Iliady, to własnie tutaj miała miejsce wojna trojańska. Dzisiejsza Troja zawiera kilka warstw ruin. Prawdopodobnie została wzniesiona w późnym 13 wieku pne.

31. Skara BraeSkara Brae jest najlepiej zachowanym osiedlem neolitycznym, znajdującym się na głównej wyspie archipelagu Orkadów ( wybrzeże Szkocji). W 1999r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osiedle neolityczne składa się z 8 kamiennych domostw, które mają ok. 40 m kwadratowych powierzchni. Wnętrza domów mają kamienne umeblowanie. Skara Brae  do roku 1850r. znajdowało się pod wydmami, zostało odsłonięte przez silne wiatry i sztormy. W 1928-1930r. archeolog Vere Gordon Childe w pełni odsłonił całość osady. Uważa się, że była ona zamieszkana od ok 3100 roku p.n.e. Ludzie mieszkali w niej ok. 600 lat za nim klimat się zmienił i całkowicie ją porzucili.

30. Memfis
Memfis jest grecką nazwą jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu w epoce Starego Państwa (III-VI dynastia).  Założone około 3100r. p.n.e. przez króla Menesa, który zjednoczył Górny i Dolny Egipt. Znajduje się na zachodnim brzegu Nilu, ok. 20 km na południe od Kairu. Na początku, Memfis przypominało twierdzę, z której Menes kontrolował granice lądowe i wodne trasy pomiędzy Górnym Egiptem, a Deltą. Miasto było swoistą mekką religijną dopóty nie powstało chrześcijaństwo i islam.  W 640 r.n.e. zostało zniszczone przez podbój muzułmański. Dzisiaj jego ruiny stanowią m.in. wielka świątynia Ptaha,  i kolosalny posąg Ramzesa II. W pobliżu znajdują się piramidy w Sakkarze.

29. Caral

Dzisiaj po pięknym mieście Caral zostało jedynie duże stanowisko archeologiczne na pustyni Supe w Peru. Odkryto je w 1905r., a w 2009r. trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prawdopodobnie było zamieszkane w okresie 3000 p.n.e. - 1600 p.n.e. Dzisiaj jest najstarszym znanym ośrodkiem miejskim na Półkuli Zachodniej i największym w rejonie Andów. Na 66 hektarach mieszkało ponad 3 tys. mieszkańców. 
Po mieście zostały ruiny kompleksu świątyń, amfiteatrów, placów i budynków mieszkalnych cywilizacji Caral Supe.

28. Babilon
Babilon (brama Boga), stolica Babilonii, starożytnego imperium Mezopotamii, nad Eufratem. W czasie anarchii około 1180r. p.n.e. miasto podupadło by znów rozkwitnąć pod rządami imperium aryjskiego w 9 w. p.n.e. Piękne wystrój i luksusowe wnętrza Babilonu stały się legendą od czasów Nabuchodonozora (604-562 p.n.e.), który skonstruował legendarne wiszące ogrody.  Dziś po wspaniałym przepychu i sławie zostało stanowisko archeologiczne Atlal Babil w Iraku.

27. Taxila

Starożytne Miasto położone w północno-zachodniej części Pakistanu, którego ruiny znajdują się 35 km na  północnym zachodzie od Rawalpindi. Mocarstwem stało się dzięki położeniu na styku 3 wielkich szlaków handlowych: jeden ze wschodnich Indii ( szlak opisany przez greckiego pisarza Megastenesa jako "autostrada Królewska), drugi od zachodniej Azji, a trzeci z Kaszmiru i Azji Środkowej . Gdy szlaki przestały istnieć miasto wymarło, ostatecznie zostało zniszczone w V w. n.e. przez Hunów. W 1980r. Taxila została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

26. Sukhothai


Sukhothai, Królestwo Sukhothai jest jednym z najstarszych i najważniejszych miast historycznych Tajlandii. Istniało od 1238 do 1438 roku. Miasto Sukhothai (dziś ruiny) uznaje się tradycyjnie za stolicę pierwszego państwa tajskiego. Uzyskało niepodległość w 13 wieku i było pierwszym zjednoczonym i niepodległym miastem Tajlandii. Miało ok. 80.000 tys. mieszkańców. W 1438 r. miasto zostało podbite i włączone do królestwa Ayutthaya. Sukhothai zostało opuszczone w końcu 15 lub na początku 16 wieku. Ruiny Sukhothai zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brak komentarzy: